All About
All About
All About
All About
All About
All About

29 Leaders Honoured in October 2019.

29 awards banner

We are pleased to report 28 County Scouting awards and one award from the NE Region.

 

THE AWARD FOR MERIT

Ken Brill (District Active Support) York Ebor District
Alan Butler (Group Skills Instructor) 1st Clifton Sea Scouts, York Minster District
Dick Chalmers (District Chair) Ingleborough District
Robert Childs (Group Administrator) Dunnington Scout Group, York Ebor District
Mike Fitzsimmons (District Treasurer) Ingleborough District
Anne Fry (Group Active Support) Dringhouses Scout Group, York Ebor
Cherry Flitcroft (Group Chair) 1st Castleberg (Settle) Scout Group, Ingleborough District
Alan Furby (District Appointments Chair) York Ebor District
Joe Glover (Assistant Cub Scout Leader) West Thorpe (Methodist) Scout Group, York Ebor District
William Hattersley (District Active Support) York Minster District
Vince Jenner (District Active Support) York Ebor District
Paul Mills (Group Skills Instructor) 1st Clifton Sea Scouts, York Minster District
Daniel Nelson (Scout Leader) 1st Castleberg (Settle) Scout Group, Ingleborough District
Michael Richmond (District Active Support) York Minster District
Richard Rowson (Group Skills Instructor) 1st Clifton Sea Scouts, York Minster District 
Tara Stephenson
(Scout Leader) Dringhouses Scout Group, York Ebor District
Graeme Taylor (District Treasurer) York Ebor District

CHIEF SCOUT'S COMMENDATION FOR GOOD SERVICE

Gill Allan (Cub Scout Leader) Ingleton Scout Group, Ingleborough District
John Allan (District Scouter) Ingleborough District
Jane Nelson (Group Executive Member) 1st Castleberg (Settle) Scout Group, Ingleborough District
Carole Ogilvie (Group Secretary) 1st Castleberg (Settle) Scout Group, Ingleborough District
Gill Pinkerton (District Supporter) Ingleborough District
Jackie Rowe (Assistant Beaver Scout Leader) Ingleton Scout Group, Ingleborough District
Cathy Tazzyman (joint-District Commissioner) Ingleborough District
Carl Unsworth (joint-District Commissioner) Ingleborough District
Kat Unsworth (Scout Leader) Ingleton Scout Group, Ingleborough District
Jennifer Wood (Group Executive Member) Ingleton Scout Group, Ingleborough District

COUNTY COMMISSIONER'S COMMENDATION

Gemma Tyrie (Beaver Scout Leader) Ingleton Scout Group, Ingleborough District

 

NORTH EAST REGION AWARD - THE BAR TO THE AWARD FOR MERIT

Mark Edwards (County Commissioner) North Yorkshire

Well done to EVERYONE from the whole County